İş Yerleri Ve Ofisleri Hedef Alan Sahte Netflix Belleklerine Dikkat !

Bir süredir görülmeye başlanan kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından gönderilen ve genellikle iş yerleri ofisler ve beyaz yakalıları hedef alan sahte netflix hediyelerine dikkat edin,  kişiye veya kuruma sanki netflix tarafından hazırlanmış bir hediye gibi gönderilen bu paketlerin içerisinde profesyonelce hazırlanmış üzerinde netflix logosu bulunan usb bellekler ve hediye kodunun usb belleğin içerisinde olduğunu belirten bir belge çıkıyor. Söz konusu usb belleklerin içinde ise gerçekte sisteminize sızan ve tüm dosyalarınızı şifreleyen son yılların populer fidye yazılımlarından biri yer alıyor , bu fidye yazılımı ofis içerisindeki bilgisayarlara sızarak bütün dosyalarınızı şifreliyor ve dosyalarınıza erişmek için sizden ücret talep ediyor.

Dikkat edilmesi gerekenler

Paket ve içerik okadar profesyonelce hazırlanmışki bir çok kişi inanıp sistemine zarar verebilir , öncelikle netflix hediye kodları bir usb bellek içerisinde değil bir barkodun üzerinde numara ve harflerden oluşan hediye çeki şeklinde satılıyor veya hediye ediliyor bu nedenle hiç bir firmadan benzer promosyon ürünleri bilgisayarınıza bağlamayın. Ayrıca her bir müşteriye tek tek usb bellek göndermek maliyetli olacağından firmalar genelde bunun yerine hediyenizi mail ile göndermeyi veya ilk yazdığım gibi hediye çeki olarak göndermeyi tercih ederler.

Şahsi bilgisayarlarda özel dosyalarınızdan olabileceğiniz gibi bu tarz hilelere iş yerinde yakalanırsanız firmanızın dosyalarının da kaybolabileceğini unutmayın ve dikkatli olup bu tarz hediyelere kanmayın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.