HBO Dizisi Chernobyl Gerçekten İyimi? Yoksa Overrated’mi.

 

Chernobly yani Türkçe adıyla Çernobil dizisi HBO Miniseries olarak sadece 5 bölüm çekildi ve yayınlandı. Daha ilk bölümü ile birlikte büyük beğeni toplayan dizi büyük bir kesim tarafından çok sevildi ve kısa sürede IMDB üzerinde en yüksek puanları dizilerden biri haline geldi.
22 Haziran 2019 tarihi itibiari ile de imdb puanı 264.000 oyla 9,6 seviyesinde.

Kıyaslamak isterseniz en başarılı diziler Breaking Bad 1.3milyon oyla 9.5 puanda.

Öncelikle diziyi ve anlattıklarını özetleyelim.

Komünist sovyet rejimi daha yıkılmamış o baskı ve sansürün en yüksek olduğu yıllar bir kesim için çok uzun bir kesim için ise çokta uzak olmayan bir tarih 1986.  Sovyetlerin en çok övündüğü nükleer santrallerden biri olan pripyat’ta bulunan (kiev in 50km kuzeyi) şernobil nükleer santrali ve santralde çalışanların ailelerinin ve yakınlarının yaşadığı bir şehir.

1986 Yılında meydana gelen patlamaya dair bir çok belgesel seyrettiysekte böyle büyük bütçeli ve profesyonelce detaylı anlatılmış bir içerik seyrettiğimizi sanmıyorum. Mini dizinin bir çok sahnesi gerçeği ile birebir aynı iken bir kısmı ise kurgu.

Dizide önemli bir rolde oynayan Emily Watson yani Ulana Khomyuk tamamen kurgu ve dizinin daha etkileyici olabilmesi sebebiyle diziye dahil edilmiş. Başrollerse ise Jared Harris (Valery Legasov) ve Stellan Skarsgård  (Boris Shcherbina) bulunuyor.

Öncelikle dizinin iyi yanlarını alalım. Bu tarzda tarihi içerikleri beğeniyorsanız sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz, gerçeğe yakın olması dizi görüntüsünün bile 80ler havasını yansıtması için özel efekt kullanılması ve o sovyet soğukluğunu hissetmeniz gerçekten başarılı. Dizinin sadece 5 bölüm olması ve bize 5 bölümde vermek istediği herşeyi vermesi’de oldukça başarılı yani ne kısa ne uzun bir günde bitirebileceğiniz ama tavsiyem 2-3 güne bölerek keyif ala ala ilemeniz yönünde olacaktır.

Giriş-Gelişme ve Sonuç ilişkisinin çok iyi işlenmiş olması. Oyunculuk ve kurgu diziyi izlemek için diğer sebepler.

Şimdi ise bir kısım tarafından dizi için söylenen ”Overrated” yani abartılmış olup olmadığı sorusu. Eğer dizi tamamen bir kurgu üzerinde yürüseydi veya gerçek olaylarla alakasız bilgiler bizle paylaşsaydı belki bunu söylemek mümkün olurdu bazı kesimler tarafından dizinin yavaş ilerleyişi eleştirilsede dizinin anlattığı hikayeye uygun olması açısından bence hiç yavaş değil tam aksine olması gereken hızda. Burada şunu sorgulamak gerekiyor , bu tarzda tarihi olayları anlatan diziler veya gerçeğe yakın belgeseler herkese hitap etmeyebilir , breaking bad gibi bir yapımda bile bir kesim için dizi yavaş ilerliyor şikayetleri getirmiş olsada başka bir çoğunluk içinse dizinin ilerleyiş hızı tamda olması gerektiği gibiydi. Chernobly dizisinde de durum aynı evet herkese hitap etmeyebilir ancak sinematik açıdan tam da olması gerektiği noktada.

Sonuca gelecek olursak , bu başarılı dizi o bölgeye meraklı , tarihe meraklı veya sovyet rusyasına meraklı herkes açısından izlenmesi ve izletilmesi tavsiye edilecek adından da uzun süre söz ettirecek bir yapım. Kesinlikle izlemeniz şiddetle tavsiyedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.