Netflix’in En Gerçekçi Dizisi PEAKY BLİNDERS

NETFLİX’İN EN GERÇEK DİZİSİ PEAKY BLİNDERS
1.Dünya savaşı döneminin en büyük suç çetesi Shelby Ailesi’nin hayatını konu alan dizide, Cillion Murphy, Sam Neill,Helen Mccrory , Tom Hardy gibi ünlü isimler rol almaktadır. Netflix’te toplam 4 sezondur yayında olan dizi adeta vazgeçilmez niteliğinde.

  • PEAKY BLİNDERS DİZİSİNİ VAZGEÇİLMEZ KILAN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
  1. Peaky Blinders gerçeğin ta kendisi

19.yuzyilda çok ünlü olan ve bahisleri ile adından söz ettiren gerçek bir suç çetesinin orijinal adıdır.  Tamamen çetenin başından geçen olayları anlatan dizinin adı ise şapkalarının tepesinde tuttukları jiletlerden gelmektedir. İsmi de konusu da karakterleri de kurgusal değil hayatın tam içinden alınmış bir hikayenin kendisidir.

  • Dizinin Etkileyici Müzikleri

Hepimiz film ya da diziyi izlemeden önce, hiç bir fikrimiz olmasa da çoğu zaman dizinin ya da filmin müziklerinden etkilenir ve göz ucuyla bakmakla başlarız bu keyfe.
Yapım ve müzikleri arasında mükemmel bir bağ olan Peaky Blinders dizisi görüntü ve ses ahengi ile izleyicisini soluksuz bırakacak şekilde ekrana bağlamak konusunda oldukça başarılıdır.
Dizi ve dönemine uygun Nick Cawe&Baş Seeds yapımı Red Right Hamd adlı müziği oldukça etkileyici bir tınıya sahip. İzlerken etkisinden çıkamayacağınız bir atmosfer oluştuğu için müzikleri kulağınızda çalmaya devam edecektir.

  • Dizinin Tarihi -Gerçek Karakterleri

Winston Churchill ismini duymayan yoktur. 1.Dünya savaşı’na damgasını vuran isimlerdendir ve o dönemin İngiliz amiralidir. Çetenin var olduğu dönemde Churchill sadece bir devlet bakanıdır ve filmde bu karakteri Andy Nyman canlandırmaktadır.
Tarihe damgasını vuran bir ismin dizide bir karakter olarak yer alması ayrıca puan kazandıran başlı başına bir özelliktir. Aynı zamanda gerçekliğini bir kez daha vurgulamaktadır.

  • Tamamı Yaşanmışlık

Vizyondaki filmlerde karakterler ve yerler gerçek olsa bile olay örgüsü tamamen kurgu olmaktadır.
Bu dizide herşey yaşanmış , mekanlar olayın yaşandığı gerçek mekan (1919 İngiltere Birmingham’da yaşanan olaylar yine aynı yerden perdeye aktarılıyor.) Savaştan çıkan İngiltere’de yaşanan olayları tüm çıplaklığıyla anlatıyor.

  • PEAKY BLİNDERS HANGİ İZLEYİCİ KİTLESİNE HİTAP ETMEZ?

Her ne kadar bir çeşit aksiyon filmi olsa da olayın geçtiği dönem, kişilerin ve yerlerin tarihi duruşu; (aslında dizinin baştan sona tarih kokması) izleyiciyi bir noktada sıkabilir. Olay seyri biraz yavaş ilerleyen dizide ileri sararak diziyi izlemek isteyen bir kesim ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir.
Özellikle film; dizi ve tarih olgularından uzak kesimin çok da hoşlanmayacağı bir atmosfere sahip.
Örneğin çoğu yerli yabancı yapım izleyiciyi aşk temasıyla konuya bağlarken, Peaky Blindersdizisinde duygusallığa çok fazla yer yoktur. Söz konusu Shelby çetesinin ailesinin başından geçenlerin anlatıldığı filmde izleyici kendinden kesitler arayabilir ancak bu arayış da boşa çıkabilir.
Tabi gerçek film severler için önemli olan görüntü ve ses kalitesi ile başarılı oyunculuktur. Bu yönüyle bu muhteşem netflix’in en gerçek dizisi ile ilgili söylenecek çok da olumsuz eleştiri bulunmamaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.