Netflix’in En Büyük Rakibi Belli Oldu ”Disney Plus”

Online streaming servisleri arasında mevcut rekabet hulu , netflix , amazon prime gibi devler arasında yaşanırken her geçen gün bu pastadan pay kapmak isteyenlerin sayısı artıyor. Fakat bu mecraya sonradan girenler için çok büyük zorluklar var bunlar arasında izleyiciyi sürekli kendine çekecek kendine özgü orjinal yapımlar ve büyük bir arşiv geliyor. Hali hazırda satın aldığı stüdyolar ve anlaştığı markalar ile sinema dünyasının en büyükleri arasında olan walt disney 2019 yılında Disney Plus adıyla netflix ve diğerlerinin karşısında olacak. Bugüne kadar netflix ile olan partnerliğinden telif ücreti kazanan ve arşivinin netflix üzerinde yayınlanmasına izin veren disney bu tarihten sonra kendi yapımlarını sadece kendi özel servisinde yayınlayacak. Bir çok firmaya göre geniş arşivi sayesinde oldukça avantajlı durumda olan walt disney sadece eski yapımlarına güvenmiyor aynı zamanda yeni bir star wars dizisininde senaryo çalışmaları şuanda sürüyor muhtemelen yakında apple ın da rekabete girişeceği online izleme platformları arasında büyük rekabet yaşanacak.
Peki disney in disney plus adı ile hizmet verecek olması ve kendi arşivini sadece kendine saklaması bizim için iyimi kötümü?  Bunun tek bir cevabı olmamak ile birlikte evet çeşit artması rekabet yaşanması daha fazla kaliteli orjinal yapım üretileceği anlamına gelir fakat bu seferde tek bir üyelik bize her istediğimizi sunamaz hale gelicek. Bir dizi için apple diğer bir dizi için netflix başka bir yapım için disney almak zorunda kalırsak sonuçta üç servise de ücret ödemek zorunda kalırız bunlara birde yüzüklerin efendisinin dizi yapım haklarını alan amazon da eklendiğinde bizi karar vermek için zor fakat kaliteli içerik için güzel günler bekliyor diyebiliriz.

Çözüm muhtemelen hesapların arkadaşlar arasında paylaşılması ile çözülebilir fakat her platform netflix gibi bu uygulamaya izin vermiyor veya vermeyecektir örneğin ülkemizdeki tek orjinal yapımlara sahip olan ücretli içerik platformu blutv hesabınızı sadece aynı anda tek bir yerden izlemenize olanak sağladığı için yaygınlaşması hala çok zor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.