Çokluktan oluşan teklik , – Out of Many, One (2018)

İmdb 5.2
Belgesel film ABD’de halihazırda oturum iznine sahip olup ülkede yaşayan insanların vatandaşlığa başvuru sürecini konu alınmakta. Yapımda bu sürece başvuranlar arasından seçilmiş kişilerin hikayelerine ve bu sürecin onlar üzerindeki etkilerine de değinilmekte. Sürecin bürokratik ilerleyişini izlerken öğreniyoruz ki Amerikan vatandaşı olabilmeniz için ülkenin siyasi tarihinide iyi bilmeniz gerekiyor.
Etkileyici müzikler kullanıldığını söylemezsek haksızlık etmiş oluruz . Göçmenlik ve mültecilik bir kişinin hayatta yaşayabileceği en zor durumlardan biri olmalı ve filmin sonlarında yapılan konuşmalarda bunu hissediyoruz.

 
Ancak Belgeselin propagandist bir yaklaşıma sahip ve tek yönlü bir bakış açısıyla çekilmesinden ötürü belgesellerin yansız olması gerektiği gerçeğinden uzaklaştığını görüyoruz.
Dışarıdan her ne kadar içi dolu bir belgesel gibi gözüksede aslında zannedildiği kadar kaliteli bir yapım değil. 34 dakikanın büyük bir kesmi etkileyici müziklerin eklenebilmesi için koyulmuş sahnelerden ibaret.
Bu yüzden Belgeseli izlemenizi önermiyoruz onun yerine 34 dakikanın içinde geçen Martin Luther King’in hayat hikayesini izleyebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.