4K HDR Ve Yüksek Kalite Netflix İzlemek İçin Yapılması Gerekenler

Netflix’servisinin size sunacağı en iyi hizmeti alabilmek için neler yapmalıyız ve en iyi görüntüyü nasıl alırız bugün bunları inceliyoruz. Netflix bir çok cihaza ve kullanım alışkanlığına hizmet eden uygulamalara sahip , tabletinizden evinizdeki tv’nizde veya bilgisayarınızda yolda arabanıza kadar bir çok cihazda netflix içeriklerine ulaşabilirsiniz.

  • Netflix En iyi Nerden İzlenir ?

Netflix servisini kullanabileceğiniz bir çok cihaz mevcut bunlar mobil telefonlar , tabletler , bilgisayarlar , projeksiyon cihazları , apple tv , android box ve akıllı tv ler olmak üzere uzun bir liste. Tabiki sizin için en uygun yöntem kullanım alışkanlıklarınıze göre farklılık gösterebilir , sürekli mobilseniz otobüste veya otelde vakit geçiriyorsanız o zaman cep telefonunuz ve tabletiniz daha avantajlı iken iş çıkışında evinize gelip koltuğa kurularak izlemek istiyorsanız farklı olacaktır , bugun kullanım alışkanlıklarınıza göre değil en iyi görüntü kalitesini nerden alabileceğimizi inceliyoruz.

  • Netflix en iyi görüntü kalitesini nerden verir ?

Netflix en iyi nerden izlenir derken en iyi görüntü kalitesi ile nerden izlenir onu bir inceleyelim. Netflix servisi üzerindeki şuan en yüksek görüntü kalitesi 4K HDR teknolojisidir ve 4K HDR içeriklere ulaşabilmek için üç seçeneğiniz var bunlardan ilki 4K HDR desteğine sahip bir akıllı tv , eğer kullandığınız akıllı tv paneli 4K HDR ve Netflix uygulamasına destek veriyorsa desteklenen içeriklerde direkt olarak 4K HDR içerikleri izleyebilirsiniz en kolay yöntemde 4K HDR destekli bir smart tv kullanmaktır. Fakat ufak bir uyarı bu içeriğe erişmek için tabiki netflix abonelik paketinizinde 4K paketi olması gerekmektedir.
İkinci seçenek ise 4K Apple TV’dir 4K Destekli Apple Tv içerisindeki Netflix uygulaması ile 4K HDR destekli içerikleri yine apple tv yi bağladığınız panel yani TV’niz veya Projeskyion cihazınız 4K HDR destekliyor ise bu içerikleri yüksek kalitede izleyebilirsiniz.
Üçüncü seçenek ise Windows10 Netflix uygylaması , Windows Market içerisinde bulunan netflix uygulaması ise 4K HDR görüntülere ulaşabilirsiniz ve bilgisayarınızın bağlı olduğu monitör veya TV veya projeksiyon cihazı destekliyor ise 4K HDR görüntüyü alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken windows üzerinde sadece windows 10 da markette bulunan netflix uygylaması ile bu kaliteye ulaşabilirsiniz.  Windows içerisinde chrome , firefox ve opera gibi diğer tarayıcılar 720P ye kadar görüntü desteği sunarken Microsoft EDGE tarayıcısı ise 1080P ye kadar görüntü kalitesi sunmaktadır.

  • Peki ya Mac kullanıcıları ? Mac bilgisayar kullanıcıları için 4K Netflix izlemek.

Netflix resmi olarak bir uygulaması bulunmadığı için mac işletim sistemine sahip cihazlarda 4K desteği sunmamaktadır , yani 5K destekli bir ekrana sahip imac’iniz olsa bile 4K görüntüyü veren bir uygulama olmadığı için bu içeriklere ulaşamazsınız. Peki bunun bir çözümü yokmu ?

  • Mac Bilgisayarlarda 4K’yı Aktif etmek – Mac bilgisayarlarda 4K Netflix İzlenin yolları.

Mac bilgisayarlar üzerinde sadece safari tarayıcısında 1080P Netflix desteği sunarken diğer tarayıcılar yani chrome , firefox vb. 720p ye kadar netflix desteklemektedir , mac üzerinde 4K Netflix izlemenin tek yöntemi paralel desktop ile sanal windows 10 işletim sistemini donanım desteği ile kurmaktır , donanım desteği ile kurduğunuz windows10 içerisine netflix uygulamasını microsoft store üzerinden kurarak 4K içeriklere erişebilir veya bu içerikleri başka monitör veya projeksiyon cihazına aktarabilirsiniz.

  • Mobil Cihazlarda Netflix İzlemek 4K ve HDR

Şuanda netflix mobil cihazlarda 4K içerik izlemeye izin vermiyor fakat HDR olarak içeriklere ulaşabilirsiniz.
Apple ios işletim sistemine sahip ipad pro 2. nesil veya üstü
Apple ios işletim sistemine sahip iphone 8 ve üstü tüm cihazlar HDR görüntü kalitesini 1080P olarak desteklemektedir.
Android tarafında ise uzun bir liste mevcut ve yine 1080P HDR olarak destekli tüm cihazlarda bu içeriklere ulaşabilirsiniz  liste için tıklayın

  •  Linux işletim sisteminde Netflix İzlemek. Linux üzerinde 4K Netflix izlemek.

Eğer sizde açık kaynak kodlu linux işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız ve 4K Netflix izlemek istiyorsanız malesef size ücüzü bir haberimiz var , malesef 4K netflix hizmetini linux işletim sistemi üzerinden alamazsınız. Linux üzerinde sadece chrome uygulaması 720P olarak netflix akışını desteklemektedir.

  •  Linux üzerinde netflix izlemek

Eğer linux işletim sisteminde chrome veya chrome tabanlı tarayıcılar dışında başka bir tarayıcı kullanıyorsanız microsoft silverlight desteklemediğinden netflix’i seyredemezsiniz. Bu desteği kazandırmak için işletim sisteminize silverlight ı kurmanız gerekiyor ve bu konuda gerekli dökümana buradan ulaşabilirsiniz.

Yine de son bir not , en iyi görüntü kalitesi için kullandığınız cihaz ne olursa olsun 25mbps veya üzeri bir internet bağlantısına ve 4k destekli netflix paketine sahip olmalısınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.