Netflix Web Tarayıcınıza Göre Görüntü Kalitesi

Netflix hizmeti biz farkında olsakta olmasakta arka planda bazı görüntü aktarım teknolojilerini kullanır. Bu teknolojilerin başındada HTML5 ve SILVERLIGHT geliyor. Silverlight teknolojisi sadece microsoft windows işletim sistemlerinde desteklenen ve microsoft a ait olduğundan genellikle internet explorer 11 ve internet explorer edge tarayıcısı üzerinde eğer bilgisayarınızda microsoft silverlight yüklü ise çalışmakta.  Global olarak baktığımızda ise netflix en populer web tarayıcılarını yani opera, chrome , internet explorer , safari ve firefox u desteklemektedir. Ancak ufak bir ayrıntı var.  Microsoft Windows üzerinde İnternet Explorer Edge ve İE 11 Full HD yani 1080p , MacOs üzerinde ise Safari 1080p olmak üzere maksimum görüntü kalitesine izin verir.

Aşağıdaki tablodada görebileceğiniz üzere diğer populer tarayıcılara maksimum 720p ye kadar görüntü aktarımı desteği verilmekte.

Çözünürlük: İnternet bağlantınız saniyede 5 megabit ve üstünü destekliyorsa HD yayınlanır.

  • Google Chrome 720p’ye kadar 
  • Internet Explorer  1080p’ye kadar 
  • Microsoft Edge 1080p’ye kadar 
  • Mozilla Firefox 720p’ye kadar 
  • Opera 720p’ye kadar 
  • Mac OS X 10.10.3 veya üstünde Safari 1080p’ye kadar 

UHD Görüntü desteği sadece desteklenen TV lere Netflix SmartTV uygulaması üzerinden verilmektedir. Mac veya Windows kullanıcıları malesef UHD görüntü aktarımını kullanamazlar.

Eğer kullandığınız monitör full hd değilse herhangibir web tarayıcısını kullanabilirsiniz. Ancak FULL HD ve üstü bir monitöre sahipseniz Microsoft Edge tarayıcısı netflix üzerinde en çok önerilen web tarayıcısı konumunda.

Yandex , Opera , Chromium , Comodo Dragon , RockMelt ve SRWare Iron tarayıcıları Chrome tabanlı olduğundan chrome ile aynı performası göstermektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.